Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ivanka pri Dunaji - oficiálne stránky obce Hľadať
 
 

Zaujímavosti v obci

Papierovník čínsky ( Broussonetia papyrifera )

Tento vzácny strom stojí pri Matičnom dome. V naších končinách je to celkom rarita.
V oblasti, kde je jeho pôvodná domovina je to nielen zaujímavý, ale aj úžitkový a ovocný strom. Pochádza z východnej Ázie – Číny, ale viac sa uplatnil a pestuje v Japonsku a v Kórei. V Japonsku je známy už od roku 600 nl., odkedy sa začal vyrábať tradičný japonský papier washi, ktorý je veľmi pevný, trvácny a teda kvalitný.  Na to slúžia lykové vlákna z vnútornej vŕstvy kôry papierovníka. Vnútorná kôra papierovej moruše sa vysuší a zomelie na prášok, ten sa rozmieša s vodou na tekutú pastu, ktorá sa následne rozlieva do foriem a suší. Tradičný papier washi, ktorý sa vyrába v rôznych farebných variáciách sa používa aj na výrobu tradičných japonských origami, shodo alebo ukyio-e, ktoré sú preslávené aj za hranicami Japonska. 
Pestovanie týchto rastlín má dlhú historiu aj v Polynézii, kde se z vnútorných vlákien kôry zhotovovali odevy, čo tam má dodnes ešte stále uplatnenie a má to veľmi dlhú tradíciu. Vlákna sú pevné a pred príchodom nylonu sa z nich tiež zhotovovali povrazy a laná. Drevo slúží k výrobe nábytku, listy a plody sú používané aj v lekárstve proti hnačkám, chorobám kolenných kĺbov, závratiam, alebo aj impotencii. Navyše tento papierovník má aj jedlé a veľmi dekoratívne plody – guľovité súplodia svietivej, oranžovej až červenej farby ktoré chutia, ako moruše, s ktorými je tento strom aj blízky príbuzný.
Papierová moruša, ako papierovník aj inak nazývajú má krásne vykrajované, plstnaté listy a dorastá do výšky asi 5 - 8 metrov. Znáša aj mrazy silnejšie ako – 15 °C, staršie stromy vydržia aj väčšie mrazy.

Papierovník čínsky v Ivanke pri Dunaji

Papierovník čínsky v Ivanke pri Dunaji detail Papierovník čínsky v Ivanke pri Dunaji plody


 


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka