Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ivanka pri Dunaji - oficiálne stránky obce Hľadať
 
 

Všeobecne o Ivanke

 

Na YouTube si môžte pozrieť 35 minútový videozáznam Ivanky pri Dunaji
z vtáčej perspektívy ( r. 2018):

Ivanka pri Dunaji z oblakov

 

Ivanka pri Dunaji je situovaná v juhozápadnej časti Slovenska, za hranicou hlavného mesta Bratislavy, v okrese Senec.
Počtom obyvateľov je druhou najväčšou obcou okresu aj kraja a treťou na celom Slovensku. K 31.12.2016 mala obec 6541 obyvateľov. Ich zvyšujúci sa počet je okrem prirodzeného rastu ovpyvňovaný najmä prisťahovalectvom, ktoré podmieňuje najmä výhodná poloha obce. Rozloha obce Ivanka pri Dunaji je 1425 ha.
Hlavnými dopravnými ťahmi, na ktoré je obec napojená sú západná výpadovka z Bratislavy do Senca, cesta 1.triedy č. 61 a železničná trať č. 130 z Bratislavy do Nových Zámkov. Severnú časť katastra obce pretína diaľnica D1 Bratislava - Trnava, na ktorú sú privádzače vo Vajnoroch a v Senci. Územie Ivanky pri Dunaji je tiež súčasťou pripravovaného riešenia nultého diaľničného okruhu Bratislavy. Do katastra obce zasahuje aj časť pristávacej dráhy letiska M.R.Štefánika. Ivanka je členom Združenia obcí Slovenska a spolupracuje s okolitými samosprávami v rámci Regionálneho združenia obcí podunajskej oblasti.
Najbližšou susediacou obcou je na východe Bernolákovo, na juhu Zálesie a Most pri Bratislave, na severe Chorvátsky Grob a mesto Svätý Jur. Na západe susedí Ivanka s hlavným mestom SR, pričom centrum Bratislavy je od Ivanky vzdialené iba 12 km.
Ivanka pri Dunaji leží v rovinatej oblasti Podunajskej nížiny, v nadm. výške 133 m. Najbližším pohorím, rozprestierajúcim sa severne od obce sú Malé Karpaty, vzdialené približne 15 km.
Z hľadiska klimatických pomerov sa obec  nachádza v miernom podnebnom pásme kontinentálneho charakteru, v teplej suchej oblasti s miernejšou zimou. Dnešné tečúce vody Ivanky reprezentuje najmä Šúrsky kanál, ktorý začali budovať v roku 1941 ako umelý tok na odvodnenie a vysušenie Svätojurskeho šúru. Kanál, ktorého celková dĺžka je 15,62 km zbiera vody z potokov Malých Karpát, ale i z čističiek odpadových vôd a odvádza ich do Malého Dunaja. Ivanské lesné porasty sa radia medzi lužné, nížinné lesy a zaberajú 135 ha územia obce. 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka