Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ivanka pri Dunaji - oficiálne stránky obce Hľadať
 
 

Kultúrne pamiatky

Národné kultúrne pamiatky

Kaštieľ a park v Ivanke pri DunajiKaštieľ v Ivanke pri Dunaji
 Kaštieľ je romanticky pôsobiaca stavba v parku s výraznou siluetou. Postavený bol v rokokovom slohu v 3. štvrtine 18. storočia pre rod Grassalkovichovcov. Tí ho vlastnili až do roku 1841, keď jeho mužská vetva Antonom III. vymrela a ich ivanský majetok bol vydražený.
Kaštieľ a majetok kúpil Michal Obrenovič, srbské knieža a istý čas srbský panovník, ktorý v rokoch 1842 - 1858 žil v exile v Rakúsku. V Ivanke si zriadil vidiecke sídlo. Obrenovič sa v roku 1853 sa oženil s uhorskou šľachtičnou grófkou Júliou Hunyadyovou. V roku 1855 v kaštieli Obrenoviča tajne navštívil Ľudovít Štúr, ktorý žil pod policajným dozorom v Modre. Túto udalosť pripomína aj pamätná tabuľa. Keď v roku 1856 postihol Ivanku požiar, dal kaštieľ upraviť. Odstránil juhozápadnú časť existujúcej budovy a na jej mieste dal vybudovať vežu, ktorá slúžila ako vodojem.
Začiatkom 20. storočia noví vlastníci Huňadyovci dali kaštieľ neogoticko-secesne upraviť. Dnes predstavuje poschodovú budovu s architektonickým riešením vychádzajúcim zo vzorov stredovekej architektúry, z kombinácie románskych a gotických prvkov na fasádach ako napr. arkiere, balkóny, okná, kružby. Polygonálna veža objektu, ukončená helmicou je secesná. Reprezentačný kaštieľ bol pôvodne obklopený rozsiahlym francúzskym parkom.
1. januára 1943 sa do ivanskeho kaštieľa prisťahovali jezuiti, ktorí ho odkúpili od grófa Hunyadyho. Zriadili tu internát pre mládež študujúcu na ich gymnáziu v Bratislave.
V roku 1948 bol komunistami majetok jezuitom ukradnutý, tzv. "znárodnený". Prešiel do rúk Povereníctva poľnohospodárstva.
Po roku 1989 sa reštitúciou opäť vrátil do správy Spoločnosti Ježišovej - jezuitov. V súčasnosti je kaštieľ zrekonštruovaný a sídlia v ňom najmä dve inštitúcie: jezuitské Centrum spirituality Loyola a Kolégium Antona Neuwirtha. (zdroj Wikipedia)

Baroková socha Jána NepomuckéhoBaroková socha sv. Jána Nepomuckého
Sochu dal postaviť Anton ll. Grassalkovich v roku 1777. Povesť hovorí, že po jednej úspešnej poľovačke sa veselí hostia Antona II. vracali loďkou cez rozvodnené rameno Malého Dunaja, táto sa s nimi prevrhla a oni sa začali topiť. V smrteľnej úzkosti sľúbili, že ak sa zachránia, dajú na mieste záchrany postaviť sochu svätému Jánovi Nepomuckému. Tento ich sľub ivanský zemepán splnil. Dnes táto socha stojí na Námestí sv. Rozálie.

 Kostol sv. Jána KrstiteľaKostol sv. Jána Krstiteľa
Barokový kostol pochádza z roku 1770-1772, postaviť ho nechal Anton I. Grassalkovich.

Barokovo-klasicistické sochy sv. Donáta a sv. Floriána pred kostolom
Sú to voľne stojace sochy sv. Donáta - mučeníka a sv. Floriána, patróna požiarnikov. Pochádzajú z obdobia, keď sa staval terajší kostol. Pravdepodobne pôvodne lemovali cestu, ktorá viedla z ivanského kaštieľa priamo do kaštieľa v Bernolákove a nazývala sa "Cesta lásky". Ku kostolu boli prenesené v neskoršom období.Mohyla M.R.ŠtefánikaMohyla generála M. R. Štefánika
Pamätné miesto, kde tragicky zahynul spoluzakladateľ ČSR, významný vedec, generál Milan Rastislav Štefánik s talianskou posádkou. Na mieste, kde sa jeho lietadlo zrútilo, postavili podľa návrhu národného umelca, architekta Dušana Jurkoviča  v roku 1923 mohylu so zemným valom a slovenskými lipami po obvode. V roku 1988 a 1992 bol pamätník rekonštruovaný. Každoročne tu býva pietna spomienka na M. R. Štefánika. Mohylu navštívilo veľa politických a kultúrnych činiteľov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Ďalšie kultúrne pamiatky

Pomník padlým hrdinom
Pomník padlým hrdinomNa Námestí padlých hrdinov stojí pomník, venovaný Ivančanom, ktorí zahynuli v prvej i druhej svetovej vojne. Pomník padlým hrdinom s kamenným reliéfom znázorňuje lúčiacu sa rodinu. 

 Kaplnka Sv. RozálieKaplnka Svätej Rozálie
Na námestí sv. Rozálie stojí rotunda s novoklasicistickým priečelím, kupolovitou strechou a malou vežičkou, v ktorej je umiestnený zvon. Kaplnka bola postavená v roku 1832 na pamiatku ukončenia morovej epidémie, ktorá sa šírila v našej obci od septembra 1831. Dala ju postaviť obec za richtára Štefana Morávka a je zasvätená sv. Rozálii, ku ktorej sa zbožní Ivančania utiekali s prosbou o pomoc. Epidémia ustala práve na sviatok sv. Rozálie - 4. septembra. Tento sviatok v minulosti uctievali svojou účasťou aj pútnici z okolitých dedín.

 


Kamenný kríž so súsoším Piety
Nachádza sa  v parku pri kostole, pochádza z roku 1818. Je umelecky veľmi hodnotný a preto je originál umiestnený v kostole. Na pôvodnom mieste sa teraz nachádza iba kópia.

Zvonica z 18. storočia
Stála na Moyzesovej ulici oproti domom č. 5 a 6 ešte v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Stavitelia pravdepodobne výberom miesta rešpektovali určitú pietnu tradíciu. Predpokladá sa, že v tejto oblasti mala Farná drevenú, neskôr možno murovanú kaplnku, v okolí ktorej sa pochovávalo. Naproti bývalej zvonici ešte dnes stojí ohradený kamenný kríž, ktorý by mohol symbolicky pripomínať niekdajší cintorín.


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka