Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Ivanka pri Dunaji - oficiálne stránky obce Hľadať
 
 

Kultúrne pamiatky

Kaplnka Svätej Rozálie

Kaplnka Sv. RozálieNa námestí sv. Rozálie stojí rotunda s novoklasicistickým priečelím, kupolovitou strechou a malou vežičkou, v ktorej je umiestnený zvon. Kaplnka bola postavená v roku 1832 na pamiatku ukončenia morovej epidémie, ktorá sa šírila v našej obci od septembra 1831. Dala ju postaviť obec za richtára Štefana Morávka a je zasvätená sv. Rozálii, ku ktorej sa zbožní Ivančania utiekali s prosbou o pomoc. Epidémia ustala práve na sviatok sv. Rozálie - 4. septembra. Tento sviatok v minulosti uctievali svojou účasťou aj pútnici z okolitých dedín.

 

 

 

Zvonica z 18. storočia

Stála na Moyzesovej ulici oproti domom č. 5 a 6 ešte v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Stavitelia pravdepodobne výberom miesta rešpektovali určitú pietnu tradíciu. Predpokladá sa, že v tejto oblasti mala Farná drevenú, neskôr možno murovanú kaplnku, v okolí ktorej sa pochovávalo. Naproti bývalej zvonici ešte dnes stojí ohradený kamenný kríž, ktorý by mohol symbolicky pripomínať niekdajší cintorín.

Mohyla generála M. R. Štefánika

Pamätné miesto, kde tragicky zahynul spoluzakladateľ ČSR, významný vedec, generál Milan Rastislav Štefánik s talianskou posádkou. Na mieste, kde sa jeho lietadlo zrútilo, postavili podľa návrhu národného umelca, architekta Dušana Jurkoviča  v roku 1923 mohylu so zemným valom a slovenskými lipami po obvode. V roku 1988 a 1992 bol pamätník rekonštruovaný. Každoročne tu býva pietna spomienka na M. R. Štefánika. Mohylu navštívilo veľa politických a kultúrnych činiteľov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Pomník padlým

Na Námestí padlých hrdinov stojí pomník, venovaný Ivančanom, ktorí zahynuli v prvej i druhej svetovej vojne.

Sochy pred kostolom

Sú to voľne stojace barokovo-klasicistické sochy sv. Valeriána - mučeníka a sv. Floriána, patróna požiarnikov. Pochádzajú z obdobia, keď sa staval terajší kostol. Pravdepodobne pôvodne lemovali cestu, ktorá viedla z ivanského kaštieľa priamo do kaštieľa v Bernolákove a nazývala sa "Cesta lásky". Ku kostolu boli prenesené v neskoršom období.

V parku pri kostole sa tiež nachádza kamenný kríž so súsoším Piety, pochádzajúci z roku 1818. Je umelecky veľmi hodnotný a preto je originál umiestnený v kostole. Na pôvodnom mieste sa teraz nachádza iba kópia

Kaštieľ v Ivanke pri Dunaji

 Kaštieľ je romanticky pôsobiaca stavba v parku s výraznou siluetou. Postavený bol v rokokovom slohu v 3. štvrtine 18. storočia pre rod Grassalkovichovcov. Tí ho vlastnili až do roku 1841, keď jeho mužská vetva Antonom III. vymrela a ich ivanský majetok bol vydražený.

Kaštieľ a majetok kúpil Michal Obrenovič, srbské knieža a istý čas srbský panovník, ktorý v rokoch 1842 - 1858 žil v exile v Rakúsku. V Ivanke si zriadil vidiecke sídlo. Obrenovič sa v roku 1853 sa oženil s uhorskou šľachtičnou grófkou Júliou Hunyadyovou. V roku 1855 v kaštieli Obrenoviča tajne navštívil Ľudovít Štúr, ktorý žil pod policajným dozorom v Modre. Túto udalosť pripomína aj pamätná tabuľa. Keď v roku 1856 postihol Ivanku požiar, dal kaštieľ upraviť. Odstránil juhozápadnú časť existujúcej budovy a na jej mieste dal vybudovať vežu, ktorá slúžila ako vodojem.
Začiatkom 20. storočia noví vlastníci Huňadyovci dali kaštieľ neogoticko-secesne upraviť. Dnes predstavuje poschodovú budovu s architektonickým riešením vychádzajúcim zo vzorov stredovekej architektúry, z kombinácie románskych a gotických prvkov na fasádach ako napr. arkiere, balkóny, okná, kružby. Polygonálna veža objektu, ukončená helmicou je secesná. Reprezentačný kaštieľ bol pôvodne obklopený rozsiahlym francúzskym parkom.
1. januára 1943 sa do ivanskeho kaštieľa prisťahovali jezuiti, ktorí ho odkúpili od grófa Hunyadyho. Zriadili tu internát pre mládež študujúcu na ich gymnáziu v Bratislave.

V roku 1948 bol komunistami majetok jezuitom ukradnutý, tzv. "znárodnený". Prešiel do rúk Povereníctva poľnohospodárstva.
Po roku 1989 sa reštitúciou opäť vrátil do správy Spoločnosti Ježišovej - jezuitov. V súčasnosti je kaštieľ zrekonštruovaný a sídlia v ňom najmä dve inštitúcie: jezuitské Centrum spirituality Loyola a Kolégium Antona Neuwirtha. (zdroj Wikipedia)

Kaštieľ jezuitov v Ivanke pri Dunaji


 

dnes je: 13.12.2017

meniny má: Lucia

webygroup
ÚvodÚvodná stránka